EN

Dünya şimdi geleceğe e-dönüyor

Bir zamanlar ‘Geleceğe Dönüş’ filmindeki hemen hemen her şey bugün yaşanıyor” cümlesi artık pek çoğumuz için klişe, öyle değil mi? Hatta Geleceğe Dönüş, Z Kuşağı için hafif kaldı. İnsanlık tarihi boyunca teknolojinin çok hızlı ilerlediğini söyleyemeyiz belki ama son yüzyılda pik yaptığını kabul edebiliriz! Hem sağlık hem de dijital yaşam teknolojileri insanlığı başka bir boyuta doğru sürüklüyor. Bu durum, tarih boyunca varoluşunu sorgulayan, hep ölüme karşı bir kalım mücadelesi veren insanoğluna bambaşka soruları getiriyor? Biz aklımızı kurcalayan bu sorulara cevap arayıp dururken Hollywood, Tesla, NASA ve daha pek çok büyük kuruluş boş durmuyor. Yapay Zeka, Avatar gibi filmler boşuna mı çekildi sanıyorsunuz? Ya SpaceX, haziran ayında iki astronotu uzaya fırlatırken, bir arkadaşa bakıp gelmelerini mi bekledi? Tahmin ediliyor ki yeni dünyanın hedefleri bambaşka! Günlük hayatın eğlencesi hatta normali gibi görünen unsurlar insanlığı geleceğe hazırlıyor ya da aslında direkt ışınlıyor!

Uzay teknolojileri, sanal dünya, dijital yaşam unsurlarıyla ilgili konularda karşımıza bir yenilik çıktığında artık “vaaaaauvvv!” demeyi bıraktık. James Cameron tarafından çekilen ve 2009 yılında beyaz perdede izleyiciyle buluşan Avatar filmi gişe rekorları kırmış, heyecanla ikincisi beklenmişti. Ama bu bekleyiş insanların filmin konusuna şaşkınlığından daha çok görsel efektleri içindi. Çünkü yeni dünyada dijitalleşen insanlar “avatarlara” çoktan hazır! Hatta film gerçeğe dönüştü bile. Kısa bir süre önce kızını 4 yıl önce kaybetmiş bir kadının artırılmış sanal gerçeklik teknolojisiyle kızının avatarıyla bir araya geldiğini bu gözler gördü. Üstelik filmin üzerinden yalnızca 11 yıl geçmişken... Peki, sizce bu gözler daha neler görecek? İşte dünyayı dönüştürecek yaklaşımlara ve teknolojilere bazı örnekler.

Uzay yolu halka açılıyor

1 Haziran’da dünya bilgisayar ekranlarının başında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kilitlendi. Neden mi? Çünkü Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, NASA ile 2,6 milyar dolarlık sözleşmesi sonucunda uzaya yapılacak 6 astronot seferinin ilkini gerçekleştirdi. Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken'i taşıyan SpaceX'in uzay aracı Crew Dragon, planlanandan 10 dakika önce Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlendi. Bu atak “uzay turizmi”nin ilk adımları olarak kabul ediliyor. Kısa bir süre sonra dünyayı gezip bitirenler tatil planları için uzaya yönelecek. Belki de erken rezervasyon için şimdiden araştırma yapmaya başlamak gerekiyor.

Yemek kültürü değişiyor

Bilimkurgu filmlerinin en bilindik kullanımlarından biri, gelecekte gıdaların kapsül şeklinde tüketilecek olmasıdır. Hatta Cem Yılmaz bile G.O.R.A. filminde bu klişeyi kullandı. Dünyada gıdaya erişim konusunda ciddi bir eşitsizlik söz konusu; gıda israfı, tarım alanlarının betonlaşması ve verimli toprakların kaybı gıda üretimi konusunda yeni nesil arayışları beraberinde getiriyor. Bunlardan biri laboratuvar ortamında et üretilmesi... Eğer yenebilir et üretimi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir ve bu durum yaygınlaşırsa yemek kültürü başka bir boyuta ulaşabilir.

Yüksek yüksek bahçeler

“Bir gökdelenin tepesinde gezinen koyunlar mı? Yok artık daha neler?” demeyin. Yeşil alanlar giderek azalıyor. Binalar yükseliyor. Yeni mimari trendler arasında teras bahçeler var da teras meralar neden olmasın? Ya da tarım alanları niye bulutların üstüne çıkmasın? Belki de 50 yıl önce köy evinizin kümesinde tavuklarınıza yem atarken, bugün rezidans tepesinde keçilerinizi otlatabilirsiniz. Üstelik özel yazılımlar, kodlamalar ve uygulamalarla kendi ekosisteminizi oluşturabilir ve bunu ses komutlarıyla bile kontrol edebilirsiniz. Ekilir alanları göğe çıkardıkça gıdaların değişeceğini de öngörmeliyiz.

En iyi yardımcınız bir robot

Jetgiller çizgi filmini izleyenler bilir. Uzay çağında yaşayan ailenin maharetli bir uşağı vardı ve o uşak bir robottan başkası değildi. Gördüğünüz gibi, yalnızca filmler ve uluslararası şirketler değil, çizgi filmler de insanlığı geleceğin koşullarına hazırlıyor. Hatta çizgi film sektörü bu konuda en etkili sektör; direkt bilinçaltına oynuyor. Bu nedenle de robotların hayatımıza katılışını hiçbirimiz yadırgamıyoruz. Yapay zeka teknolojilerindeki gelişim, robotları evimizin yardımcıları olmaktan çok daha öteye götürüyor. Yani, bir gün kendinizi bir robotun yardımcısı olarak görürseniz, buna da şaşırmayın!

Yeni bir dünya mümkün

Bu cümleyi artık üzerine yaşadığımız gezegen için kurmuyoruz. Dünyayı tüketen, kaynaklarını eriten insanoğlu yeni bir dünyanın peşinde koşuyor. Yakın bir gelecekte farklı gezegenlerde, insanın yaşam koşullarıyla uyumlu hale getirilmiş yaşam alanları kurgulanabilir.  Şimdiye kadar gelecekle ilgili konuşulan, tasarlanan, bahsi geçen hemen hemen her şey hayatın içinde normalleştiyse, farklı gezegenlerde yaşamın da normalleşmesi an meselesi demektir.

Suda yürünür mü?

Cevap veriyoruz, yürüyeceğiz. Geleceğin senaryolarında su üzerinde inşa edilen yollar var. Özellikle küresel ısınmayla birlikte eriyen buzullar denizlerin seviyesini yükseltiyor. Bu da bazı kara parçalarının sular altında kalabileceğinin işaretlerini veriyor. Dünyanın önemli çevre kuruluşları yıllardır bu konuda uyarılarda bulunurken, erken yol alan büyük şirketler su yolları için kolları sıvamış olabilir.

Arttırılmış gerçeklik deneyimi

Arttırılmış gerçeklik de çok yeni bir konu değil ama kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Daha doğrusu, şirketler artık artırılmış gerçekliğe daha çok yatırım yapıyor çünkü bu aynı zamanda yeni nesil bir pazarlama unsuru olarak kullanıyor. Firmalar artırılmış gerçekliği kullanarak ürünlerini tanıtıyor, müşterilerine sanal bir deneyim sunuyor ve bu yolla satışlarını artırıyor. Bu alanda geliştirilmiş uygulamaları görmeye devam edeceğiz ve artık ürün deneyimi sürecinde artırılmış gerçekliği bir olmazsa olmaz kabul edeceğiz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×