EN

FARKLI değil BAŞKA bir KUŞAK: “Z”

Her kuşak bir öncekine fark atıyor. Z kuşağı ise fark atmıyor, yekten ayrışıyor! Beklentileri, yaşam sorguları, arayışları ve tarzları bambaşka! Üstelik kendi dünyalarına önceki kuşakları neredeyse sınavla alacaklar; o denli saçma ve sıkıcı buluyorlar! Günümüz dünyası ise onların etrafında dönüyor. Teknoloji, internet, sosyal medya, endüstri ve dahası Z Kuşağına ve ardından gelenlere göre dizayn edile dursun, markaların bu yeni denklemde Z’yi çok iyi konumlandırması oldukça önemli… Çünkü bu kuşak farklı değil, başka bir kuşak! 

Z Kuşağı öyle bir kuşak ki hem anlaması zor hem de bir arada yaşamak için onları anlamaktan başka bir çareniz yok. 1996-2011 yılları arasında dünyaya gelen ve dünyanın değişimine hem tanıklık eden hem de bu değişimi tetikleyen Z Kuşağını anlamak dönüşüm için çok önem taşıyor. Özellikle ticari dünyanın onları çok iyi gözlemlemesi, dinlemesi, okuması, anlaması ve onlarla aynı dili konuşması şart. Çünkü bugünün tüketicileri Z Kuşağının temsilcilerinden oluşuyor. İnternet ve sosyal medya tüketimi konusunda inanılmaz derecede hızlı ve iştahlılar. Her türlü yeniliğe hemen adapte olabildikleri gibi sevmedikleri, beğenmedikleri her şeyi anında ayrıştırabiliyolar. Teknoloji, hız, farklılık ve daha pek çok unsuruyla Z Kuşağı hepimize yepyeni bir jargon sunuyor, diyebiliriz. Anlayacağını, markalar için işler pek öyle kolay değil, eğer Z’yi iyi tanımazlarsa kalıcı olamıyorlar.

Peki, Z Kuşağı neler yapıyor, interneti nasıl kullanılıyor, marka sadakatine sahip mi, içeriğe önem veriyor mu? Son dönemlerde araştırmalar hep bu soruların üzerine yoğunlaşırken, şirketler de farklı anketler düzenleyemeye devam ediyor. Dünyanın okumaya çalıştığı Z Kuşağı bugün marka gelirlerinin önemli bir payına sahip.

Z Kuşağı Bulguları

Yapılan araştırmalar Z Kuşağı için önemli ipuçları veriyor. Artık İnternetten bağımsız olarak kurgulayamayacağımız yaşamımızda gençlerin internet kullanım ve marka alışkanlıkları ise şöyle:

%53’ü sosyal medyanın nesillere etki eden başlıca kavram olduğunu düşünüyor. Bu konuda %42’si teknoloji ve %28’i siber zorbalık diyor.

%62’si kendini dijital dünyada daha iyi ifade ettiğini söylüyor.

Kullandıkları ilk 5 sosyal platform şöyle: %79 YouTube , %78 Facebook, %69 Instagram, %68 Snapchat, %49 Twitter.

%71’i video içerik içeriklerini tüketiyor, bu içerikleri ise mobil cihazlardan tüketmeyi tercih ediyorlar.
%45'i günün neredeyse tamamını çevrimiçi yaşıyor.  

Z Kuşağını İçerikle Fethedin

Z Kuşağının kalbini çalmak, onlarla duygusal bağ kurmak istiyorsanız sürekli olarak kaliteli içerik üretmelisiniz. Marka sadakati oldukça düşük olan bu kuşağın bireyleri markalarla etkileşim sağlayabilecekleri kanalları kullanmayı seviyorlar. Sosyal medya kanalları bu anlamda başı çekiyor. Sohbet kanalları ve bloglar da yine onlarla etkileşime geçmek için etkili oluyor.

% 82,3’ü tanıtım ürünleri ve özel indirimleri takip ediyor.
%44,3’ü ürün tavsiyelerine bakıyor.
%26,6’sı şirket güncellemelerini merak ediyor.
%20,3’ü blog bağlantısı istiyor.  

Z Kuşağı içerik bakımından en çok müzik için para harcıyor. Her 4’ünden biri müzik indirmek için ödeme yapıyor. Çünkü bu kuşak için içerik demek, eğlence demek. %57’si eğlenceli içerik tüketmeyi tercih ediyor ve bu şekilde motive olduğunu kabul ediyor. Yine her dört Z Kuşağı temsilcisinden biri markaları takip etmek ve önermek için markanın oluşturduğu içeriklerin çok önemli olduğunu vurguluyor. Markaların eğlenceli video ve içerik üretmesi de Z Kuşağının en önemli beklentisi…

Bütün bunlardan da anlaşıldığı gibi eğlence kavramı biçim değiştiriyor ve dünyanın merkezindeki top artık içerikle çalışıyor. Bu da demek oluyor ki yakın bir gelecekte Z kuşağına okutmak, onları okumaktan daha önemli olacak.

Kaynak: CampaignMonitor

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×