EN

Google Reklamları ile İlgilenen Herkesin Bilmesi Gereken 15 Terim

Google Reklamları ile İlgilenen Herkesin Bilmesi Gereken 15 Terim

Günümüz iş dünyasında ürün ve hizmetleri online kanallar üzerinden tanıtmak, geleneksel medyaya göre çok daha avantajlı. Dijital pazarlama araçlarıyla hem hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay hem de ürün ve hizmetlerin reklamını yapmak daha maliyetsiz. Son yıllarda şirketlerin çok daha fazla kullanmaya başladığı dijital pazarlama yöntemleri arasında Google reklamları en etkili olanı. Peki, Google reklamları neden önemlidir? Google reklamları hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte, Google reklamları ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken 15 terim!

Siz de hedef kitlenizin karşısına ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetleri çıkarmak, kendinizi daha fazla göstermek ve rekabette üstünlük sağlamak istemez misiniz? Bunun için dijital pazarlamanın sunduğu nimetlerden mutlaka faydalanmalısınız. Bu noktada atmanız gereken ilk adım ise Google ile iş birliği yapmak. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Tabi ki Google Ads, eski adıyla Google Adwords ile reklam vererek… Öncelikle şunun altını çizmekte fayda var; Google reklamları ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken 14 terim bulunuyor! Bu terimleri öğrenerek iş birliğinizin ilk adımlarını atabilir ve sanal reklam alemine güzel bir giriş yapabilirsiniz!

1-CTR: Tık Tık Tık!

Google reklamlarıyla ilgili bilinmesi gereken kısaltmaların başında olarak CTR geliyor. Yani Click Through Rate. Bunu Türkçeye TO, yani “tıklanma oranı” olarak çevirebiliriz. Peki, tıklanma oranı dediğimizde ne anlamalısınız? Diyelim ki reklamınız Google Ads’te 100 defa gösterildi, bu gösterimler sırasında 5 defa tıklanırsa, CTR’niz yüzde 5 demektir.

2-Conversion: Biz size döneriz!

Web sitenize gelenlerden dönüşüm almak istiyorsanız, onlardan istediğiniz bazı faaliyetler de olmalı. Örneğin, ziyaretçilerinizden bir form doldurmalarını ya da sizi aramalarını talep edebilirsiniz. Bu talebiniz karşılık bulursa dönüşüm sağlamışsınız demektir. İşte buna da Google Ads dilinde “conversion” deniyor.

3-CPA: Bu reklamlar cep yakmıyor!

Google reklamları ile ilgili bilinmesi gereken bir başka terim ise Cost Per Acquisition, yani edinme başına maliyet... Edinme başına maliyet tam olarak conversion ile bağlantılı bir terim. Burada önemli olan reklamlar için ayrılan bütçenin işlem sayısına bölünmesi...

4-CPC: Tıklandıkça ödeyin!

Cost Per Click, Google reklamlarının işletmeler için avantajlı yönlerinden biri… Türkçeye “tıklama başına maliyet” olarak çevirebiliriz. “Tıklama başına maliyet ne demek?” diye soracak olursanız, sizi hemen aydınlatalım; diyelim ki Google’da verdiğiniz reklam 100 defa gösterildi. Peki, siz her gösterim için para ödeyecek misiniz? Elbette hayır! Bu gösterimler sırasında tıklanmalar önemli, yani izleyiciler reklamınıza kaç defa tıklarsa siz de tıklama başına ödeme yapıyorsunuz.

5-CPM: 1000 gösterimde 1!

Cost Per Mille, Türkçeye “bin gösterim başına maliyet” olarak çevriliyor. Reklamınız burada kaç defa tıklanırsa tıklansın, fark etmiyor. Her bin gösterimde bir, Google Ads sizden belirli bir miktarda ödeme alıyor.  

6-Bounce Rate: Bir arkadaşa bakıp çıkanlar…

Her ne kadar Bounce Rate, Türkçeye “hemen çıkma oranı” diye çevrilmiş olsa da tam olarak bunu karşıladığını söyleyemeyiz. Bounce Rate’i Türkçeye “hiçbir faaliyette bulunmadan çıkma oranı” diye çevirmek çok daha doğru olabilir. Web sitenize gelen bir ziyaretçi başka hiçbir linke, butona tıklamazsa, hiçbir aksiyon almazsa, yalnızca sayfaya girip çıkarsa Bounce Rate’ten söz edebiliriz. Burada altının çizilmesi gereken noktalardan biriyse Bounce Rate’in yüksekliğinin çok da iyi bir şey olmadığı. Neden mi? Çünkü Bounce Rate’iniz ne kadar düşükse sitenizi ziyaret edenler de aradığını o kadar kolay buluyor demektir.

7-Keyword: Sanal kapıların açın!

Google reklamları ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de Keyword, yani anahtar kelimeler. Reklam verirken Google Ads’te bazı anahtar kelimeler seçmek gerekiyor. Bu anahtar kelimeler arama motorlarında reklamınızın çıkmasını sağlıyor. Yani şirketinizi anlatan anahtar kelimeleri ne kadar doğru seçerseniz, hedef kitlenizin karşısına çıkma oranınızı da o kadar yükseltirsiniz.

8-Search Query: Arayınkibulasınız!

Bu bir Çin atasözü değil! Searh Query, internette aradıklarınızı bulmak ya da sizi aradıklarında bulmalarını sağlamak için kullanılan bir yöntem ve tabi önemli bir terim. Ancak bunu arama sorguları ile karıştırmayın. Search Query, herhangi bir kullanıcının arama motorlarına yazdıkları anlamına geliyor. Buraya yazılanlar, kullandığınız anahtar kelimelerle ne denli eşleşiyorsa, arama yapan kullanıcının Google reklamınızı görme olasılığı da o denli yükseliyor. Google reklam alaka düzeyi diye bir metrik olduğunu ve ölçümün bununla yapıldığını da hatırlatalım. Bu nedenle, Search Query ile Keyword’lerin olabildiğince eşleşmesi gerekiyor.

9-Long Tail Keywords: Uzun kuyruklara son!

Long Tail Keywords, aslında “uzun kuyruk” anlamına geliyor, ancak doğru bir strateji benimsenirse, uzun kuyruklar beklemeye gerek kalmadan Google’da öne çıkabiliyorsunuz ve reklamınız kullanıcıların karşısına çabucak çıkabiliyor. Şöyle anlatalım; arama hacmi yüksek olmayan, rekabetin yoğun olmadığı anahtar kelimeler için Long Tail Keywords terimini kullanabiliriz. Bu kelimeleri kullanmak size her ne kadar risk gibi görünse de eğer doğru bir stratejiyi benimserseniz bu anahtar kelimelerden de iyi bir trafik yakalayabilirsiniz. Rekabet yoğun olmadığı için maliyet avantajı da sağlarsınız.

10-Landing Page: İlk deneyim önemli!

Landing Page, bir kullanıcının herhangi bir web sitesinde ilk ziyaret ettiği sayfadır. Bunu Google Ads ile şöyle ilişkilendirebiliriz; reklamınıza tıklayan kullanıcı ilk olarak hangi sayfaya gidiyorsa sizin Landing Page’iniz de orası demektir.

11-Organik Trafik: Doğallığınızı koruyun!

Organik tarım, organik yaşam, organik beslenme… Artık her şey organikse elbette internet trafiğinizin de organik olması gerekiyor. Peki, organik trafik nasıl oluyor? Google'da anahtar kelimelerle yapılan sorguda, reklamlar yerine reklamın altındaki linklere tıklanması organik trafik olarak kabul ediliyor. SEO ile ilgili olan organik trafiği, Google Analytics içerisinden takip edebilirsiniz.

12-Title Tag: Google’ca mavi satır!

Title Tag, mavi satırları anlatıyor. Kafanız karışmış olabilir ancak terimleri öğrenmeye başladıkça dijital pazarlamadan sağlayacağınız verimin de arttığını fark edeceksiniz. Diyelim ki bir arama yaptınız, aramanızın sonucunda çıkan mavi satıra Google’ca “Title Tag” deniyor. Arama yaparken seçmiş olduğunuz kelimeler, mavi satır içerisinde ne kadar çok geçiyorsa, kullanıcıların tıklama ihtimali de o kadar yükseliyor.

13-Meta Description: Başkası olma, kendin ol!

Meta Description, web sitenizde kendinizi nasıl tanımladığınızı anlatan bir terim. Yani reklamınızın altında yer alan açıklama metni olarak özetlenebilir. Bu kısımda açıklamayı ne kadar doğru ve net kelimelerle yaparsanız, o kadar öne çıkarsınız.

14-SERP: Sizin için kaç sonuç var?

Gelelim Search Engine Result Page’e… Arama motorlarına yazılanlar karşısında kişinin gördüğü ilk sayfaya SERP deniyor. Özetle, SERP için arama sorgusunun sonuç sayfası diyebiliriz.

15-Ranking: İlk sırada olmak ya da olmamak…

Ranking, Google dilinde “sıralama” demek. Bu bir reklam sıralaması da olabilir… Reklam sıralamasının nasıl ve neye göre belirlendiği ise ayrı bir blog konusu… Google sıralamalarında firmanız ya da markanız kimi zaman ilk sırada çıkarken, kimi zaman sayfanın altlarına doğru inebiliyor. İşte bu sıralamaya “ranking” deniyor.

Google Reklamları ile ilgilenmeye yeni başladıysanız, öğrendiğiniz bu terimlerle birlikte artık siz de yola çıkmaya hazırsınız demektir. Daha fazlası için Z Takımı olarak biz hep yanınızdayız! 

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×