EN

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması; yeni nesil dijital iletişimde, markanın hedef kitlesinin dikkatini çekecek içerikler ile müşterinin zihninde konumlandırma çalışmalarının yapıldığı dijital süreçtir. İçerik pazarlaması ile doğru tanımlanmış hedef kitlenin dikkatini çekmek, etkilemek ve paylaşmasını sağlamak bir pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlamasında diğer pazarlama süreçlerinin aksine, hedef kitlenin sürece katılması ve markanın ürünlerine yönelim göstermesi sağlanır. Bu pazarlama tekniğinde asıl hedef her zaman için satıştır.

İçerik pazarlamasının temelinde, müşterilere bir değer sunulması yer alır. Bu yüzden sıradan içerikler yerine videolar, görseller, yaratıcı içerikler müşteriye sunulmalıdır. Satış odaklı bir yaklaşım yerine ürünler ve hizmetler hakkında eğitsel veriler kullanılabilir. Sunulan içeriğin bilgi veriyor olması, markanın ürünlerine dikkat çekerek konumlandırma stratejisini başarılı kılacaktır.

İçerik pazarlaması, çoğu zaman sosyal medya stratejisi ile karıştırılmaktadır. Fakat içerik pazarlaması sosyal medya kanallarında kullanılan stratejilerinden sadece bir tanesidir.

İçerik Pazarlaması Kapsamında Neler Yer Alır?

İçerik pazarlaması genel itibariyle, markaların paylaşmış oldukları video, fotoğraf, grafik gibi hedef kitlenin dikkatini çekecek paylaşımların tümünü içermektedir. Bu paylaşımlar çoğunlukla YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Blogspot, gibi platformlarda gerçekleştirilir.

 • Sosyal Medya Paylaşımları
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Viral Reklamlar
 • Blog Yazıları
 • E-mail Pazarlama
 • E-Kitap & E-Dergi
 • Web Seminerleri
 • İnfografiler

İçerik Pazarlamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Hedef kitle çok iyi analiz edilmelidir.
 • Dijital medya trendlerine hakim olmak gerekir.
 • Markayı en iyi yansıtabilecek sosyal medya platformu seçilmeli.
 • İçerik oluştururken mutlaka hedef kitle göz önünde bulundurulmalıdır.
 • İçerik pazarlamasının asıl hedefinin satış olduğu unutulmamalıdır.

İçerik Pazarlamasının Avantajları

İçerik pazarlaması, hedef kitle ile bağ kurulmaya yönelik olduğu için geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak daha çok satış imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla markalar, içerik üretilmesi konusunda artık daha cesaretli davranabilir hale gelmektedir. Dijital pazarlamanın alt dalları ile birlikte yürütülebilen İçerik Pazarlaması, bütünleşik bir pazarlama stratejisini de elde etmeyi mümkün hale getirmektedir.  

İçerik pazarlamasının sadık müşteriye ulaşmak, marka değerini yükseltmek, güven kazanmak gibi avantajlarının yanı sıra geri dönüş oranını ölçebiliyor olmakta en büyük avantajları arasında yer almaktadır.

Z Takımı Olarak Ne Yapıyoruz?

Yapılacak en uygun çalışmayı ön araştırmalar yaparak belirliyoruz. Hedef kitleye uygun içerik çalışmalarını, içerik uzmanlarımız tarafından gerçekleştiriyoruz. Hazırlanan çalışmanın ölçümlerini yapabilmek adına markayı temsil edecek en uygun dijital mecralarda paylaşımını gerçekleştirip en efektif sonuçları raporlarla birlikte sizlere sunup sadık müşterileriniz olmasını sağlıyoruz.

İçerik Pazarlaması hakkında daha detaylı bilgi almak için Z Takımı ile iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×