EN

Inbound Pazarlama Nedir?

Inbound pazarlama, hedef kitlenin dikkatini çekecek yöntemlerle dijital platformlar üzerinden müşteri çekmenizi sağlayan bir pazarlama metodudur.

Inbound pazarlama, oluşturulan içeriği tüm dünya ile paylaşmaktır. Hedef kitlenin ilgi duyacağı içerikler oluşturulur, çünkü hedef kitle beğendiği içeriği mutlaka başka insanlarla paylaşır. İçerik online olarak yayılır ve böylelikle her ziyaretçi müşteri olma potansiyeli taşır.

Inbound pazarlamada en önemli kısım içerik ve zamanlamadır. Çok iyi bir içerik hazırlamış olabilirsiniz fakat zamanlama doğru değilse içeriğin bir önemi kalmaz. (Örn: Real Time Marketing) Doğru yer ve doğru zamanda içeriği paylaşırsanız takipçilerinizin ilgisini çekersiniz ve onları potansiyel müşteriye çevirebilirsiniz. 

Inbound pazarlama ile ilgili bazı temel ifadeler bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

İçerik: İçerik, hedef kitlenin ilgisini çekecek ya da ihtiyacı olacak sorulara cevap verecek nitelikte olmalıdır.

Kişiselleştirme: Potansiyel müşterilerinizi kaybetmemek için onlara özel oluşturulan çalışmalar hazırlayabilirsiniz.

Çoklu Kanal: Dijital platformlar üzerinden farklı kanallar aracılığıyla hedef kitlenizin ilgisini çekmelisiniz. Doğru zamanda ve doğru yerde olma şartını unutmamak gerekir.

Lifecycle Pazarlama: Hedef kitle markanızı tanıdıktan sonra her aşamada farklı bir pazarlama yöntemi kullanmalısınız.

 

Inbound Pazarlamanın 4 Temel Eylemi

 • Dikkat Çek (Etkile)
  Blog yazıları, videolar, Facebook uygulamaları, yarışmalar, e-kitap, infografikler, viral içerikler vs.
 • Dönüştür (Tanış ve Aday Yap)
  Kullanıcı bilgi formları, Online üyelik, E-bülten aboneliği, Landing Pages
 • İlgiyi Koru (Yakala, Tanı, İzle, Öğren ve Sat)
  E-mailing, Kampanyalar, İndirim Kuponları, Anketler
 • Değerlendir (Memnun Et, Sadakat Yarat)
  E-mail bültenler, oyunlaştırılmış içerikler ve uygulamalar, faydalı içerikler, hediyeler vs.

 

Dört farklı aşamadan oluşturulan Inbound pazarlamada, öncelikle hedef kitlenin dikkati çekilmelidir. Böylelikle dikkatini çektiğiniz hedef kitle, sitenizi ziyaret etmek isteyecektir. Hedef kitlenin iletişim bilgilerini alarak, ilgilerini üzerinizde tutmaya çalışarak potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz. 

 

Dikkat Çek

Sitenize doğru kullanıcıları çekmek için kullanabileceğiniz en önemli araçlar şöyle sıralanabilir:

 • Blog: Inbound pazarlamada blog yazıları büyük fayda sağlayacaktır. Web sitenize hedef kitlenin gelmesini sağlamak için blog etkili bir araçtır. Hedeflediğiniz kullanıcıların size erişebilmesi için onların dikkatlerini çekecek içerikler oluşturmalısınız. 
 • Sosyal medya: Dikkat çeken içerikleri sosyal medyada paylaşarak, hedef kitle ile daha fazla etkileşim kurabilirsiniz. Hedef kitlenizin zaman geçirdiği platformlarda etkileşim kurarsanız sizi daha iyi tanırlar.
 • SEO: Günümüzde satın alma süreci internet üzerinde başlıyor. Potansiyel müşterileriniz ilgilendikleri ürün ya da hizmetle ilgili internet aracılığıyla arama yaparlar. Bu nedenle arama sonuçlarında çıkıyor olmanız büyük önem taşımaktadır. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlamak için Google SEO, Adwords çalışmalarına mümkün mertebe özen göstermelisiniz. 
 • Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimeleri dikkatle ve özenle seçmelisiniz, sayfalarınızı optimize etmelisiniz, içerik oluşturmalısınız ve ideal müşterilerinizin arama yaparken kullanacağı kelimeler içeren linkler oluşturmalısınız. 

 

Dönüştür

Sitenizi ziyaret eden kişilerin iletişim bilgilerini almak onları potansiyel müşteriye çevirmekte avantaj sağlar. İletişim bilgisi online pazarlama için önemli bir yere sahiptir. Ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini alabilmek için karşılığında onlara fayda sağlayan içerikler vermeniz gerekir. 

Ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürürken bazı araçlar kullanmak gerekir.

 • Eyleme çağrı (Call to Action):  Ziyaretçilerinizi sitenizi kullanmaya teşvik etmek için kullanılan CTA butonları, web sitede gezinme oranlarını arttırmaktadır. Örneğin, “E-Kitap İndir”, “Webinar’a Katıl!” gibi ifadeler kullanmak etkili olacaktır. Eyleme çağrılar etkili olmalıdır. Aksi takdirde etkili olmazsa, potansiyel müşteriye dönüştürme konusunda başarısız olabilirsiniz.
 • Varış sayfaları (Landing Page): Ziyaretçileriniz CTA butonuna (eyleme çağrınıza) tıkladığı zaman bir varış sayfasına yönlendirilmelidir. Bu varış sayfası eyleme çağrı ile teklif ettiğiniz hizmetin ziyaretçiye aktarılacağı alandır. Bu sayfada ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini alabilirsiniz. Eğer bu bilgileri alabilirseniz ziyaretçiyi potansiyel müşterinize dönüşmüş olur.
 • İletişim: Potansiyel müşterilerinizin bilgilerini veri tabanınızda toplayın ve bu kişileri takipte kalın. Bu bilgilerin bir arada olması bu bilgilerle ne yapacağınıza karar vermenizde ve bir sonraki adıma geçmenizde faydalı olacaktır.

İlgiyi Koru

Doğru kişileri web sitenize çektiniz ve onları potansiyel müşterilere dönüştürdünüz. Şimdiki adım bu kişileri gerçek müşterilere çevirmek ve bu kişileri sürekli hale getirmek. Bu süreci de başarıyla sürdürmek için kullanabileceğiniz araçlar var.

 • Email: Bir ziyaretçi eyleme çağrıdan form doldurmaya kadar olan tüm aşamaları geçmişse fakat müşteri olmaya hazır değilse bu kişiye faydalı içeriğe sahip bir e-mail göndermelisiniz. Böylece güveni artırabilir ve sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Pazarlama otomasyonu: Bu süreçte e-mail pazarlama kullanarak potansiyel müşterileriniz için kişisel içerikler oluşturmalısınız. Örneğin, potansiyel müşterinizin daha önce web sitenizde nelere baktığı hakkında verileriniz varsa ona benzer konularda e-mailler gönderebilirsiniz. İlgisini çekmeye çalışmalısınız.
 • Kapalı döngü raporu: Hangi pazarlama çalışmalarınızın en ideal potansiyel müşteriyi sitenize çektiğini öğrenmek için Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemi ile entegre çalışmanızda fayda var.

Değerlendir

Karşınızdaki kullanıcı isterse ziyaretçi olsun ister potansiyel müşteriniz… Inbound pazarlama için en önemlisi dikkat çeken içerik oluşturmaktır. Potansiyel müşteriye dönüştürdüğünüz kişilerin, markanızı asla unutmayacağını garanti etmelisiniz. Bunun için de sürekli iletişim ve etkileşime ihtiyaç var. 

Değerlendirme için kullanabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

 • Sosyal Medya: Çeşitli sosyal medya platformlarında yer alarak gerçek zamanlı olarak müşteri hizmeti sağlayabilirsiniz.
 • E-mail ve Pazarlama: Mevcutta bulunan müşterilerinize değerli içerik sunarak onların karar verme süreçlerinde yardım edebilir ve aynı zamanda ilgileneceklerini düşündüğünüz yeni ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Inbound pazarlamada kullanılan her araç çok önemlidir. Inbound pazarlama ile hakkınızda hiç bilgi sahibi olmayan kişileri bile müşteriye dönüştürebilirsiniz. Hedef kitlenin dikkatini çekerek onları potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Inbound pazarlama için dikkat çeken içerikler oluşturmalı, doğru hedef kitleye bunları iletmelisiniz. Bunu yaparken doğru yerde ve doğru zamanda yapmış olmaya dikkat etmelisiniz.

Inbound pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

info@ztakimi.com

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×