EN

Instagram Hakkında 10 İlginç Bilgi

Instagram, dünyada en çok kullanılan sosyal medya kanallarından biri . Genç yaşlı, kurumsal, bireysel demeden hemen herkes Instagram’ı bir eğlence ve paylaşım aracı olarak kullanıyor. İyi vakit geçirdiğimiz bu sosyal platform aynı zamanda doğru ve efektif olarak kullanıldığında marka kimliği oluşturmak, bilinirliği ve satışları arttırmak için de birebir. Peki, günlük yaşamda sıkça kullandığımız Instagram hakkında bildikleriniz kadar daha önce hakkında hiç duymadığınız ilginç bilgilerin de olduğunu söylesek!

İşte Instagram hakkında 10 ilginç bilgi!

1- Instagram’ın sosyal medya sahnesinde ilk olarak bu isimle anılmadığını biliyor muydunuz? Bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılan platformun ilk adı Codename’di. Insragram ismini daha sonra aldı.

2 - 6 Ekim 2010 tarihinde kurulan Instagram’ın adı “anında” anlamına gelen “instant ve “telegram” kelimelerinden türetildi.

3 - Tüm dünyada kullanımda olan Insragram’ı en çok şu ülkeler kullanıyor: ABD, Rusya, Türkiye, Brezilya ve İngiltere.

4 - Bugün takipçi sayısı ve etkileşim gibi konuların oldukça öne çıktığı Instagram’da 2018'den sonra 138 milyon takipçi ile Selena Gomez kadın en çok takip edilen kişi seçildi. Erkeklerde ise Christiano Ronaldo 145 milyon takipçiyle Gomez’i sollamış durumda.

5 - Sosyal medyada yapılan reklam çalışmaları son dönem pazarlama trendlerinden biri olarak öne çıkıyor. Instagram'da en az 1 milyon kişi reklam veriyor.

6 - İster modern hiyeroglif deyin isterseniz yeni nesil iletişim aracı ama hayatın artık emojilerden ayrı düşünülemeyeceğini unutmayın. Birbirinden farklı ve eğlenceli emojiler iletişime farklı bir renk katıyor. Instagram'da en çok kullanılan emoji ise kalp emojisi.

7 - Global bilgi kaynağı ve en çok kullanılan arama motoru olan Google'da her ay 16 milyondan fazla Instagram araması yapılıyor. 

8 - Size Instagram’dan önce “selfie” diye bir şey olmadığını söylesek? Evet, “selfie” kelimesi Instagram ile birlikte popüler oldu. Hatta öyle popüler oldu ki 2013 yılında Oxford sözlüğüne girdi.

9 - Markalar için Instagram hesabı kullanmak önemli. İmaj yaratmak, etkileşim sağlamak için Instagram çok fazla tercih ediliyor. ABD’deki en iyi markaların %96’sı bugün Instagram kullanıyor.

10 - Hedefinizde Z kuşağı varsa Intagram’dan bağımsız bir marka planlaması yapmamalısınız. Çünkü günümüz gençlerinin yüzde 17’si Intagram’ı en iyi sosyal medya kanalı olarak tanımlıyor.

Bonus:

Eğer bir Instagram hesabınız varsa siz de 400 milyon kişiden birisiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×