EN

LinkedIn’de Gönderilerinizi Daha Geniş Kitlelere Nasıl Ulaştırırsınız?

İş dünyasının en yaygın sosyal platformu olan LinkedIn, üyelerinin gönderilerini diğer üyelerine gösterirken çok seçici bir algoritma uyguluyor. Eğer bu algoritmaya uygun şekilde içeriklerinizi oluşturup göndermezseniz sosyal medya çalışmalarınızdan yeterince iyi sonuç alamayabilirsiniz. Bu yazımızda LinkedIn gönderilerinizi geniş kitlelere ulaştırabilmeniz için bazı ipuçlarını sizinle paylaştık.

LinkedIn algoritması nasıl çalışır?

Bir gönderi hazırlayıp yayınladığınızda, LinkedIn, gönderinizi kimseye göstermeden önce yapay zeka temelli bir algoritma kullanarak gönderinize bir kalite puanı verir. Temel olarak bu kalite puanı; içeriğinizdeki kelimeler, görseller, hashtag’ler ve daha önce benzer gönderilere kitlenizin verdiği reaksiyona göre şekillenir.

LinkedIn, kalite puanınızı belirledikten sonra bu gönderiyi takipçilerinizin küçük bir bölümüne göstererek tepkilerini ölçer. Eğer kitlenizden yüksek bir reaksiyon gelirse, gönderinizi daha geniş kitlelere iletmeye başlar

Etkileşim tiplerinin hepsi aynı ağırlığa mı sahiptir?

Tıklamalar, beğeniler, yeniden paylaşımlar, yorumlar aynı etkiye sahip değildir. Genel olarak LinkedIn’in gözünde yorumlar çok daha önemlidir. Yani gönderinize ne kadar fazla yorum gelirse daha geniş kitlelere yayılma olasılığınız artacaktır. Bu sebeple gönderilerinizi, takipçilerinizi yorum yapmaya teşvik edecek biçimde bir soruyla bitirmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Paylaşım sayısıyla etkileşim arasında bir korelasyon var mı?

Evet. Ancak bu sandığınızdan farklı olabilir. Çok sayıda gönderi paylaşmak, gönderilerinizin daha az görüntülenmesine neden olabilir. LinkedIn, üyelerine her gün yoğun paylaşım yapan aynı kişiden/şirketten gönderiler göstermek yerine farklı kaynaklardan içerikler göstermeyi tercih eder. Her gün paylaşım yapmak hatta aynı gün içinde birden fazla paylaşım yapmak, gönderilerinizin görüntülenmesine negatif etki yapabilir.

Gönderi yapılan saat ile gösterim sayısı arasında bir korelasyon var mı?

Hem var hem yok. Şöyle ki; gönderim yaptığınız saatten ziyade ilk bir saat içinde gönderinize gelen etkileşimler LinkedIn için çok büyük değer taşır. Eğer gönderinize ilk bir saat içinde çok sayıda etkileşim gelirse, LinkedIn, gönderinizi çok daha geniş kitlelere göstermeye başlar. Bu sebeple takipçilerinizin en aktif olduğu saatlerde paylaşım yapmak iyi bir tercih olacaktır.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×