EN

Sosyal Medyada Başarınızı Nasıl Ölçersiniz?

Sosyal Medyada Başarınızı Nasıl Ölçersiniz?

Konu sosyal medya olduğunda temel olarak başarınızı ölçebileceğiniz üç metrik bulunuyor:

  • Erişim (Reach)
  • Gösterim (Impression)
  • Etkileşim (Engagement)

Sırasıyla bu metrikleri açıklayalım.

Erişim, bir sosyal medya gönderinizin tekil kaç kişi tarafından görüldüğüdür. Buradaki “tekil” kelimesine dikkat edelim çünkü Erişim ile Gösterim arasındaki farkı bu oluşturur.

Gösterim, bir sosyal medya gönderinizin kaç defa görüldüğüdür. Aynı kişi eğer aynı gönderiyi beş defa görürse, bunların tamamı Gösterim metriğine ayrı ayrı eklenir.

Şöyle bir örnek verelim. 100 takipçiniz var ve gönderinizi 20 farklı kişi gördü. Bu durumda Erişiminiz 20 olur. Bu gönderiyi 15 kişi 1’er defa, 5 kişi 3’er defa gördü diyelim. Bu durumda Erişiminiz yine 20 olur çünkü 20 farklı kişi gönderiyi görmüştür. Gösterim sayınız ise 30 olur.

Etkileşim ise genel olarak; gönderinize gelen beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve tıklanmaların toplamıdır. Etkileşim oranı ise etkileşim sayınızın, takipçi sayınıza bölünmesi ile bulunur. LinkedIn gibi bazı sosyal medya mecralarında bu ölçüm farklı yapılır ancak temel mantığı aynıdır.

Çoğu kişiye göre sosyal medya başarısı, etkileşim oranı ile ölçülür. Her ne kadar takipçi sayınız yüksek olsa da gönderilerinizle takipçileriniz etkileşim kurmazsa, zaman içerisinde sosyal medya algoritması gönderilerinizi takipçilerinize göstermemeye başlayacaktır.

Peki, etkileşim oranı nasıl arttırılır?

Etkileşim oranını arttırmanın bir numaralı kuralı, takipçilerinizi bilgilendirecek ya da eğlendirecek -mümkünse her ikisini birden sağlayacak- içerikler üretmektir. İçerikleriniz kaliteli olmadığı sürece etkileşim almanız mümkün olmayacaktır.

Etkileşim oranını arttırmanın ikinci yolu da gönderilerinizi olabildiğince çok kişinin görmesini sağlamaktır. Takipçilerinizin, sizinle beraber en az onlarca firmayı ve yüzlerce kişiyi takip ettiği düşünüldüğünde, gönderilerinizin tüm takipçileriniz tarafından görülebilme olasılığı oldukça azdır. Bu sebeple kaliteli içeriklerinizi, kendi takipçilerinizi hedefleyecek şekilde reklamlarla öne çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede gönderileriniz, takipçilerinizin önüne düşecektir ve bir defa sizin içeriğinizle etkileşime geçtiklerinde sosyal medya algoritması, daha sonra yayınlayacağınız gönderileri de takipçilerinize göstermeye başlayacaktır.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, sosyal medya gönderilerinizi olabildiğince çok kişiye gösterip bu kişilerden olabildiğince çok etkileşim almanız, başarılı bir sosyal medya yönetimi yaptığınız anlamına gelir.

Sunduğumuz sosyal medya yönetimi hizmetleriyle ilgili bilgi almak için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×