EN

Kullanıcı Deneyimi
(UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimi, sitenize gelen ziyaretçilerin tercih ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak karınızı artırmak için ziyaretçi trafiğinizdeki eğilimleri ve kullanıcı davranışlarını incelemenizi sağlar. Süreçlere yön vererek ziyaretçileri amaçlarına en kısa şekilde ulaştırır, hem de site içi satış ve dönüşüm oranlarını yükselterek sitenizin kar oranını arttırabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi, yaptığınız istatislikler ve site analizi sonucunda en doğru içeriği sunan kullanıcı memnuniyeti odaklı tasarımlardır.

Kullanıcı Deneyimi
Neden Önemlidir?

İnsanların giderek sabırsız hale geldiği bu dönemde kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Küçük bir zaman kaybına yol açan veya kullanıcıyı tereddüte düşürecek bir deneyim, gerçekleştirdiğiniz iyi şeyleri de olumsuz etkileyebilir. İnsanların bir web sitesini ziyaret etme frekansları, site ile etkileşime girme oranları, sitede geçirdikleri zaman ve marka bilinirliği gibi kazanımlar ile doğru orantılıdır. Bu da demek oluyorki web siteniz ya da mobil uygulamanız üzerinden insanların bu platformlar üzerinde vakit geçirmelerini sağlayabilecek kurgular bulmanız gerekiyor.

Kullanıcı Deneyimi (UX)
Ne Hedefliyor?

  • Dönüşüm oranlarını maksimize etmek
  • Çıkış oranlarını minimize etmek
  • Sayfada kalma süresini maksimize etmek
  • Sayfa görüntüleme sayısını maksimize etmek

Kullanıcı Deneyimi (UX)
Tasarımcıları Nasıl Bir Yol İzlemeli?

  • Doğru analiz ve problem algılanmalı
  • Hassas ve çözüm odaklı bir planlama yapılmalı
  • Test ve deneme süreci olmalı
  • Bütün bu süreç uygulanmalı

Kullanıcı deneyiminde (UX)
Hedeflere Ulaşmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kullanıcı Profilini Doğru Tanımlayarak
Doğru Raporların Elde Edilmesi

Web sitenizin en çok kullanılan gün ve saatleri belirlenir ve paylaşımlar, reklam kampanyaları gibi çalışmaların en doğru zamanda sunulması için raporlar sunulur.

Hemen çıkma oranı yüksek olan sayfalar analiz edilerek bu sayfalardaki sorunları gidermek adına öneri sunulur.

Hata Tespiti ile Sitenizdeki Hataların Giderilmesi

Web sitenizdeki resim, renk ve içerik uyumu düzenli olmalıdır. Görsel açıdan bütünlük sağlamak görünme ve tıklanma oranını arttırır.

Kullanıcıların sitenizdeki formları doldururken karşılaştığı hatalar tespit edilir ve tüm formlar ve içerikler optimize edilir.

Kullanıcı Deneyimi
Analizler

Heat Map (Isı Haritası)

Isı haritası web sayfası üzerinde kullanıcıların kullanıcıların kullanım davranışlarını görüntülemek, en çok nerelere tıkladığını incelemek için kullanılan bir analiz haritasıdır. Isı haritası; kullanıcının nereye tıkladığı, nerede durduğu, fare hareketlerinin nerede yoğunlaştığını ve hangi bölgelerde tıklamaların yoğun olarak gerçekleştirdiğini gösterir.

Rakiplerin ötesine geçmek için yapılacak şeylerden birisidir ısı haritası. Bu haritalardan yola çıkarak, kullanıcıların reklamlarla veya içerikle olan etkileşimlerini arttırmak için çeşitli çalışmalar düzenlenebilir.

Teklif/İletişim Form Analizi

Yeni üyelik alan ziyaretçiler, hesaplarına girdiğinde ve sitedeki iletişim formlarını kullandıklarında karşılaştıkları olumsuzluklar ısı haritası ile gözlemlenir ve minimize edilir. Böylece yeni üye ve kullanıcı sayıları arttırılır. Formlardaki her kutunun tıklanma oranları incelenir ve kullanıcıyı caydıran bölümlerde gerekli düzenlemeler yapılır.

Scrollmap Analizi

Kullanıcıların web sitenizdeki sayfalarda ne kadar aşağı indiğini, nerelerin dikkatini çektiğini tespit etmek site elementlerini doğru konumlara yerleştirmek adına size yardımcı olur. Sitedeki yoğun içerikli sayfalarda kullanıcıların dikkatinin nerede dağıldığı ve caydırıcı yerleri tespit edip bulmak, kullanıcı deneyimini yükseltir. Bu sayede içeriklerin okunma sürelerini de arttırmış olursunuz.

Kullanıcı Gezintilerinin Takibi

Kullanıcıların web siteniz üzerinde olan gezintilerini kayıt altına alarak, odaklandıkları ve gözden kaçırdıkları kısımları tespit edebilirsiniz. Böylece kullanıcı bazlı bireysel çözümler ile tüm kullanıcıların serüvenlerini optimize edilir.

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×