EN

Z Takımı Sektörler

Gayrimenkul / Emlak Sektörü

Gayrimenkul / Emlak Sektörü için Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Türkiye’de 59.3 milyon aktif internet kullanıcısı bulunmaktadır. 59.3 milyon aktif kullanıcısı olan bir platformda gayrimenkul sektörünün dijital pazarlama kanallarını aktif olarak kullanması gerektiğini açıkça ifade edebiliriz. İletişim ve haberleşme, alışveriş yapma, bilgi edinme gibi amaçlarla internet kullanan insanlar, gayrimenkul alım satımı amacıyla da internetin nimetlerinden faydalanmaktadır.

Gayrimenkul alımı yapmak isteyen ya da gayrimenkullerini satma amacında olan insanların %90’ının ilk teması internet ile yaptığını ve bunun sonucunda gayrimenkul ofisleri ya da danışmanları ile iletişime geçtiğini biliyor musunuz? Bundan dolayı gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama bilinmesi ve uygulanması artık bir ihtiyaç değil zorunluluk niteliği taşımaktadır.

Gayrimenkulde / Emlakta Dijital Pazarlama Kanalları

Gayrimenkul ve Emlak Sektörü için Olmazsa Olmaz Kanal: SEO

Türkiye’de potansiyel gayrimenkul müşterileri genellikle ilk önce Google arama motoru üzerinden yaptıkları sorgulama ile bilgi edinir.

“Sahibinden Satılık Daire”, “Kiralık Daire”, “Kartal Satılık Daire”, “İstanbul Kiralık İşyeri”, “Trakya Arsa Ofisleri” gibi emlak durumu, emlak tipi, emlak lokasyonunu içeren yüzlerce farklı anahtar kelime aracılığıyla Google’da sorgulama yapmaktadır. Kullanıcılar yaptıkları bu sorgulamalar sonucunda listelenen web sitelerini ziyaret ederek konu ile ilgili bir fikir sahibi olmaktadır. Google verilerine göre, arama yapan kullanıcıların yaklaşık %85’i ilk sayfada yer alan web sitelere yönelir, özellikle ilk 3 sırada yer alan siteler mevcut trafiğin yarısından fazlasını elinde barındırır, yüksek tıklanma oranına sahiptir.

Gayrimenkul ofisi ya da gayrimenkul danışmanına ait web sitenin, ilgili arama sorguları sonucunda ilk sayfada ve ilk sayfanın üst sıralarında çıkması büyük önem arz eder. Bunu sağlamak için Google SEO (Google Arama Motoru Optimizasyonu) yapılması gerekir. SEO çalışmasını gayrimenkul danışmanları kendisi yapabileceği gibi, dilerse Z Takımı gibi SEO alanında uzman bir dijital pazarlama ajansından da bu hizmeti alabilir.

Portföyler ve Hizmetlerin Amacına Uygun Şekilde Tasarlanmış Web Site

Gayrimenkul sektöründe çalışan danışmanlar, ofisler ve inşaat şirketleri kesinlikle bir web sitesine sahip olmalıdır. Portföylerinde bulunan gayrimenkulleri ilan edip potansiyel müşterilerine göstermek; kredi başvurusu, taahhüt işleri, yapı dekorasyon, tapu vb. hizmetlerini müşteriye sunmak ve sunduğu hizmetler konusunda bilgi vermek amacıyla bir web site olmazsa olmazdır. Web site tasarlanırken günümüz internet kullanıcılarının önemli bir yüzdelik dilimini oluşturan mobil kullanım ve mobil cihazlarla uyumluluk prensibi de göz ardı edilmemelidir. Potansiyel kitlesine hitap eden ve Google SERP ile uyumlu, indekslenebilir hale getirilen profesyonel bir web sitesi, tüketiciyi cezbettiği gibi Google tarafından da üst sıralara taşınacaktır. Bu sayede gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren danışman / ofis / inşaat şirketi bu sektörde en çok ihtiyaç duyulan “güven” konusuna da önemli bir fayda sağlamış olur. Ayrıca yalnızca bir web sitesi yeterli değildir, web sitesi yapılan SEO çalışmaları neticesinde sonuç ulaşmış, etkisini göstermiş olur.

Gayrimenkul Sektörü İçin Etkili Bir Araç: Sosyal Medya

Dijital pazarlama hizmetlerinden birisi olan sosyal medya ücretsiz olması dolayısıyla birçok gayrimenkul profesyoneli tarafından tercih edilmektedir. LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi ülkemizde sıkça kullanılan sosyal mecraların doğru bir stratejiyle yönetilmesi, gayrimenkul satışlarında gözle görülür bir artış yaşanmasını sağlayacaktır.

Yalnızca Türkiye’de 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Bu kullanıcıların 44 milyonu; aktif mobil sosyal medya kullanıcısıdır. Kullanıcılar günde ortalama 2.5-3 saatlerini sosyal medyada harcamaktadır. Bu kullanıcılara ulaşabilmek gayrimenkullerin pazarlanması bakımından önemlidir.

Gayrimenkul ofisleri ve danışmanları sosyal medya hesaplarını etkili, aktif bir biçimde yöneterek ve sosyal medya platformlarında düşük ücretlerle verdikleri reklamlarla gayrimenkul satışlarını yükseltebilir. Sosyal medya satışları yükseltmek dışında marka bilinirliğinin artmasına ve tüketici için bir güven duygusunun oluşmasında fayda sağlayacaktır.

İnternet Reklamları Aracılığıyla Gayrimenkul Alıcısı Bulma

Sosyal medya ve SEO dışında belirlenen dijital pazarlama stratejisi çerçevesine bağlı kalarak internette reklam verilebilir. Belirli bir reklam bütçesi ile Google Ads, Google Display Network gibi arama motoru ya da sosyal medya reklamları aracılığıyla çok hızlı bir biçimde potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve zahmetsizce sonuç alabilirsiniz.

Arama motoru reklamları ya da diğer internet reklam mecraları gayrimenkul satışını kolaylaştıracak ve yükseltecektir. Fakat unutulmamalıdır ki doğru bir dijital pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Buna bağlı olarak verimli bir internet reklam bütçesi belirlenmesi gerekmektedir.

E-Posta ile Gayrimenkul Pazarlama

E-mail marketing ile hedef kitleye haftalık ya da aylık olmak üzere düzenli aralıklarla e-mail gönderimi yapılarak gayrimenkul satışları yükseltilebilir. Hedef potansiyel müşteriler sınıflandırılmalı ve bu sınıflandırma sonucunda her kitleye uygun e-bülten gönderilmelidir. Örnek olarak; satışları gerçekleşen portföyler, acil ya da fiyatı düşen gayrimenkuller listesi bülten olarak gönderilebilir.

Bunun dışında sektörle alakalı bilgilendirici ve gündeme dair metinlerin yer aldığı e-mailler, e-mail marketing için yararlı olacaktır.

Sonuç olarak; dijital pazarlama araçlarının gayrimenkul sektörüne doğru bir şekilde uygulanması satış hacminizi arttıracak ve işletmenizin marka değerini de yükseltecektir.

Gayrimenkul firmanızı zirveye çıkaracak birçok hizmetimiz mevcut; sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarım ve kodlama, marka çalışmaları, içerik pazarlama, satış araçları tasarımı ve üretimi, arama motoru optimizasyonu (SEO), kurumsal video üretimi, e-mail pazarlama, webinar yönetimi, online reklamlar. Doğru bir pazarlama stratejisi ile hedef kitlenizi büyütmeniz ve gayrimenkul sektöründe bir marka haline gelmeniz hayal değil! 

İşiniz ve ürününüz ne olursa olsun bu çağda her işletmenin ve markanın bir dijital pazarlama planına ihtiyacı var! Siz de işletmeniz ve hedef kitlenize özel oluşturulmuş bir dijital pazarlama planlaması edinin. İletişime geçin! Bütçenize özel oluşturulmuş bir planlama için sizi ziyaret edelim.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

SOSYAL MEDYANIN 2020 GÜNCELLEME RAPORU

2020'yi ardımızda bıraktık ama sosyal medya güncellemeleri bizimle beraber 2021'e kadar geldi. 2020'de gerçekleşen sosyal medya güncellemelerini blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hemen İncele

Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Z Takımı olarak "Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırırsınız?" sorusunu sizler için yanıtladık.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×