EN

Z Takımı Sektörler

Alt Başlıklar

Moda ve Tekstil Sektörü

Moda ve Tekstil Sektörü İçin Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Moda ve tekstil sektöründe sosyal medya kullanımı çok yaygındır ve aktif biçimde gerçekleşmektedir. Bu sektörlerdeki ürün ve hizmetler, görsel çeşitliliği zengin olduğundan dolayı sosyal medya ile kolayca entegre olmaktadır. Bunun dışında bu sektörler, sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğuna hitap ettiği için geniş kitlelere ulaşmak diğer sektörlere nazaran daha kolaydır. 

Moda ve Tekstil Sektörlerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?

  • Görselliğin Ön Planda Bulunduğu Sosyal Medya Platformlarına Önem Verin.

Konu giyim olduğunda göze hitap etme oldukça önemli bir hal almaktadır. Modaya dair bir trendle ilgili yazılmış bir blogda anlatılmak istenilen mesajı, yalnızca bir görselle anlatmak mümkündür. Bundan dolayı görselliğin hayati öneme sahip olduğu moda ve tekstil sektörlerinde Instagram, Pinterest, Youtube tarzında görsel ağırlıklı sosyal medya platformları üzerinde yoğunlaşılmalıdır. 

Ancak görsel ağırlıklı sosyal medya platformlarına yoğunlaşmak, Facebook, Twitter vb. sosyal medya platformlarını yok saymak manasına gelmez. Diğer platformlar için de hesap açılmalı ve uygun paylaşımları gerçekleştirmelisiniz. Ancak ağırlık verilecek, paylaşımların yoğun olarak yapılacağı platformlar Instagram ve Pinterest olmalıdır.

Pinterest için kategori panoları oluşturup ürünlerinizi burada pinleyebilirsiniz. Bunun dışında yıl bazlı panolar da oluşturabilirsiniz. Bunun sonucunda her yıla ait özel bir moda arşivi oluşturmuş olursunuz.

Instagram’da; tek resim, çoklu resim, video, hikaye ve canlı yayın fırsatlarıyla; moda paylaşımlarınız için çok geniş bir kitle sizi bekliyor olacaktır.

  • Moda Blogu Oluşturun.

Moda; kullanıcıların üzerinde en çok düşündüğü sektörlerdendir. Bu yılın trendi nedir, hangi renk hangi renk ile uyumlu, hangi t-shirt ile hangi pantolon kombinlenmeli vb. gibi arama motorları aracılığıyla gerçekleşen her gün binlerce arama mevcuttur. Bundan dolayı bu sektörlerde yapılacak olan dijital pazarlama faaliyetlerinde moda blogu vazgeçilmez bir etkileşim aracıdır. Moda ve stil konusunda yazılacak bilgiler, sektörünüzde marka haliniz gelmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Moda blogunuz için yayınladığınız bloglardan ilgi çekici içerikler üreterek bunları sosyal medya platformlarında da paylaşmalısınız. Bunun sonucunda takipçilerinizle olan etkileşiminiz ve takipçilerin markanıza olan bağlılığında gözle görülür bir değişim olacaktır. Ayrıca bu sayede web sitenize organik trafik de sağlamış olacaksınız.

  • Influencer Marketing 

Twitter’ın hakim olduğu dönemdeki, “fenomen” kelimesinin egemenliği, görsel ağların hakimiyeti ve bu ağlarda yüksek takipçisi olan kişiler ile birlikte “Influencer”a evrildi.

Görsel ağırlıklı sosyal medya platformlarında paylaştıkları fazla etkileşim alan ve yüksek takipçi sayısına ulaşan Influencerlar, markaların ürünlerini tanıtma koşuluyla kazanç sağlayabiliyorlar. Instagram’da sıkça rastlayabileceğiniz, yerli ve yabancı “fashion blogger, fashion designer” unvanına sahip kişi profili bulunmakta. Takipçi sayısı ve etkileşim oranı yüksek olan, gerekli analizi yaptığınız Influencerlar ile ürünlerinizi tanıtması amacıyla bir araya gelerek bir çalışma yapabilirsiniz.

Influencer marketing, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren markalar için yeni bir dijital pazarlama alanı olarak yorumlanabilir.

  • Youtube Kanalınızı Önemseyin.

Youtube kanalınız olmazsa olmazdır.  Burada önemli olan faktör; mevcut YouTube kanalınızı efektif kullanıp kullanamadığınızdır. Youtube kanalınızda bir konseptiniz olmalı. Youtube paylaşımlarınızda yayınlayacağınız videolar, ideal uzunlukta olmalı ve profesyonel çekimler ile gerçekleştirilmelidir. 

Influencer Marketing yalnızca Instagram için kullanılan bir dijital pazarlama faaliyeti değildir. Youtube için de moda ve tekstil konusunda yayın yapan çok sayıda Influencer mevcut. Youtube hesabınız için de Influencerlarla iletişime geçerek bir Influencer Marketing çalışması yapabilirsiniz.

  • Canlı Yayınlar

Youtube, Instagram, Facebook, Scope... Bu platformlar size müşterilerinizle gerçek zamanlı etkileşim kurma imkânı sağlamaktadır.  Dijital pazarlamanın geleceği olan canlı yayınlar ile daha fazla kişiye ulaşın ve satışlarınızı maksimize edin. Potansiyel müşterilerinizin canlı yayınlar ile zihinlerinize kazının. Tasarımlarınızı canlı yayınlarla hedef kitlenizin beğenilerine sunun ve anında etkileşim alın. Tasarımlarınızı gelen yorum, tavsiye ve isteklere göre tasarlayın. Hem takipçilerinizin fikirlerine değer verdiğiniz gösterin, hem de marka ufkunuzu açın.

  • Takipçilerinizden Gelen İçeriklere Hesaplarınızda Yer Ayırın.

İnsanlar denedikleri kıyafet, aksesuar ve tekstille alakalı ürünleri satın almasalar bile sosyal mecralarda paylaşmayı severler. Instagram’da deneme kabinlerinden çekilmiş hiç fotoğraf görmemiş yapıldığını olamazsınız…  Bu sebeple de müşterilerinizle, mağaza ziyaretçilerinizle iletişim halinde olmanız ve onları belirli  Hashtag’leri kullanarak, paylaşım yapmaya ikna etmeniz müşterilerinizin ürettiği içerikleri sizin de sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız için imkân sağlayacaktır.

Bu içerikler bir sosyal kanıt niteliğinde olabilir; takipçilerinize hangi ürünlerin daha çok denendiğini, beğenildiğini, satıldığını ve kıyafetlerinizi deneyen kişilerin ne kadar mutlu olduklarını gösterebilirsiniz.

Bu çalışmalar için kolay akılda kalacak, sizin markanızı çağrıştıracak Hashtag’ler oluşturmanız gerekmektedir. Böylelikle Hashtag’ten gelen paylaşımların takibi kolay bir biçimde yapılabilir.

  • Arama Motoru Ağı Reklamları

Arama motoru ağı reklamları; ürün, dönem ve kampanya bazlı olarak birbirinden farklı şekillerde kullanılabilir. Yeterli takipçi miktarına sahip değilseniz, ürünlerinizi geniş kitleler ile buluşturmanın yolu arama motoru ağı reklamları olmalıdır.

Moda ve tekstil firmanızı zirveye çıkaracak birçok hizmetimiz mevcut; sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarım ve kodlama, marka çalışmaları, içerik pazarlama, satış araçları tasarımı ve üretimi, arama motoru optimizasyonu (SEO), kurumsal video üretimi, e-mail pazarlama, webinar yönetimi, online reklamlar. Doğru bir pazarlama stratejisi ile hedef kitlenizi büyütmeniz ve gayrimenkul sektöründe bir marka haline gelmeniz hayal değil! 

İşiniz ve ürününüz ne olursa olsun bu çağda her işletmenin ve markanın bir dijital pazarlama planına ihtiyacı var! Siz de işletmeniz ve hedef kitlenize özel oluşturulmuş bir dijital pazarlama planlaması edinin. İletişime geçin! Bütçenize özel oluşturulmuş bir planlama için sizi ziyaret edelim.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

SOSYAL MEDYANIN 2020 GÜNCELLEME RAPORU

2020'yi ardımızda bıraktık ama sosyal medya güncellemeleri bizimle beraber 2021'e kadar geldi. 2020'de gerçekleşen sosyal medya güncellemelerini blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hemen İncele

Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Z Takımı olarak "Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırırsınız?" sorusunu sizler için yanıtladık.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×