EN

Z Takımı Sektörler

Alt Başlıklar

Perakende Sektörü

Perakende Sektörü İçin Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Perakendenin bir satış biçimi olarak ilk kez hangi tarihte kullanılmaya başlandığı net olarak bilinmemesine rağmen tahminen takas usulü ile eş zamanlı olduğu düşünülmektedir. Eski dönemlerde dünyayı tanımak ve gelir elde etmek maksadıyla malları ile birlikte dolaşan seyyahlar, perakende sektörünün ilk satıcılarıdır.

Perakende sektöründe rekabet hangi unsurlar tarafından belirlenir?

 • Marka bilinirliği

 • Ürün kalitesi

 • Güvenilirlik

 • Fiyat

 • Kampanyalar

 • Tek olmak

 • Mağazaların kolay ulaşılabilir olması

 • Ürünün tüketiciye sunum şekli 

 • Satış sonrası hizmetler 

Satın almayı tetikleyen bu ve bunlar gibi birçok faktör, rakiplerle dolu perakende pazarında öne çıkmanızı sağlar.
Bugün perakende sektöründeki ürünler farklı sunum şekilleriyle çevremizde boy göstermektedir. Teknoloji ile perakende sektörü o kadar iç içe geçmiş ki, bundan 20-30 sene öncesinde hepimizi şaşırtan ve dikkatimizi çeken otomatları, şimdi yalnızca içindeki ürünün ne olduğunu öğrenmek için inceliyoruz. Pazarlamacılar, bu ilginin giderek başka tarafa yöneldiğinin farkındalar ve konuyla ilgili olarak sürekli yeni otomat fikirleri geliştirmekteler. 
Perakende sektörünün asıl amacı hepimizin bildiği gibi uygun malın, uygun yerde, çekici ve göz alıcı bir biçimde sunularak uygun fiyata satılmasıdır. Ancak acaba bu sektör de kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle beraber, çağa adapte olarak kabuk mu değiştiriyor?

Perakende Sektörünün Dijital Pazardaki Yeri Neresi?

Hangi sektör olduğu fark etmeksizin reklamların marka bilinirliği konusundaki etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Tüketicinin nerede ve nasıl yakalanacağı ve nasıl satın almaya ikna edileceği sorularının yanıtları reklam çalışması yaparken çok etkili olacaktır.
Bir reklam çalışması yapacaksak çalışmaya başlamadan önce kendimize şu soruları soralım:

 • Günümüz tüketicileri nerede?

 • Potansiyel hedef kitlemiz, günde kaç saat internette geçirmektedir?

 • Potansiyel hedef kitlemiz, interneti hangi amaçla kullanmaktadır?

 • Potansiyel hedef kitlemiz, sosyal medya kanallarını hangi amaçla kullanmaktadır?

 • e-ticaret sitelerini gezen internet kullanıcılarının yüzdesi nedir?

 • Mobil kullanıcıların oranı nedir?

 • Kullanıcıların yüzde kaçı ürünü sepete eklerken kaçı satın almadan çıkmaktadır?  vs. vs...

Doğru hedef kitleye nasıl ulaşabileceğimizi ve reklam çalışmalarımızda hedef kitlemizi nasıl belirleyebileceğimizi tespit etmek amacıyla bu gibi yüzlerce soru üretilebilir. Dijital pazarlama günden güne daha çok önemli hale gelmektedir. 

Dijital Pazarlamanın perakende sektörünün büyümesinde giderek önemli hale gelmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi, mobil kullanımının artmasıdır. TÜİK tarafından ülkemizde 2016 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, 10 hanenin 8’inde internet erişimi, hanelerin %96,9’unda ise mobil telefon bulunmakta.
Gelecekte, bugün otomatlara gösterdiğimiz kanıksamış hallerimizi, dijital pazarlama çalışmalarına göstereceğiz. Kim bilir, belki de düşünce gücü ile satın alma dönemlerini de göreceğiz. Ancak biz şimdilik, yalnızca firması ve markası adına dijital pazarda doğru hamleleri yapmak isteyenlere yardım edebiliyoruz.

Perakende firmanızı zirveye çıkaracak birçok hizmetimiz mevcut; sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarım ve kodlama, marka çalışmaları, içerik pazarlama, satış araçları tasarımı ve üretimi, arama motoru optimizasyonu (SEO), kurumsal video üretimi, e-mail pazarlama, webinar yönetimi, online reklamlar. Doğru bir pazarlama stratejisi ile hedef kitlenizi büyütmeniz ve perakende sektöründe bir marka haline gelmeniz hayal değil! 

İşiniz ve ürününüz ne olursa olsun bu çağda her işletmenin ve markanın bir dijital pazarlama planına ihtiyacı var! Siz de işletmeniz ve hedef kitlenize özel oluşturulmuş bir dijital pazarlama planlaması edinin. İletişime geçin! Bütçenize özel oluşturulmuş bir planlama için sizi ziyaret edelim.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

SOSYAL MEDYANIN 2020 GÜNCELLEME RAPORU

2020'yi ardımızda bıraktık ama sosyal medya güncellemeleri bizimle beraber 2021'e kadar geldi. 2020'de gerçekleşen sosyal medya güncellemelerini blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hemen İncele

Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Z Takımı olarak "Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırırsınız?" sorusunu sizler için yanıtladık.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×