EN

Z Takımı Sektörler

Alt Başlıklar

Turizm Sektörü

Turizm Sektöründe Dijital Pazarlamanın Önemi

Turizm sektöründe;

- Dijital pazarlamaya başlamayı ne zaman denedin?
- Başladığın zaman şartlar bu denemeyi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için ideal miydi?
- İnternet siteniz satışlarınızı arttırmak doğru imaj ve mesajı veriyor mu, internet sitenizde güncel trendler mevcut mu?
- Reklamlarınız müşteriye doğru mesajı aktarıyor mu?
- Online rezervasyon yazılımınız eksiksiz ve hatasız çalışıyor mu?
- Potansiyel hedef kitlenizi doğru mu seçtiniz?
- Dijital pazarlama için ayırdığınız bütçeniz süreci yürütmenize yetecek mi? … gibi birçok sorunun cevabı ile birlikte dijital pazarlama sürecine başlanması gerekir. 

Türkiye potansiyeli dolayısıyla, bir turizm ülkesi olduğundan turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısı, başta kıyı bölgeler olmak üzere tüm bölgelerde oldukça fazladır. Yan yana sıralanmış, hizmet ve hizmet kalitesi aynı olmasına rağmen otellerin neden bazıları daha fazla rağbet görürken, bazıları tabiri caizse sinek avlıyor? Bu soru henüz dijital pazarlama faaliyetlerine gereken önemi vermeyen ya da dijital pazarlamadan bihaber olan işletmecilerin kafasını meşgul eden sorulardandır.

Reklamların mevcut hizmete/ürüne olan talebi yükseltmesindeki rolü herkes tarafından bilinmektedir. Ne kadar çok reklam ve tanıtım, o kadar fazla satış! Geleneksel reklamlar hâlâ faaliyette olmakla beraber, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte "dijital reklam" önem kazanmaya başlamıştır. Dijital reklamlar, potansiyel hedef kitlenin belirlenmesi ve daha çok sayıda kişiye daha hızlı bir şekilde ulaşılmasına olanak sağlamasının yanı sıra etkilerinin somut olarak gözlemlenebilmesi bakımından oldukça avantajlı bir pazarlama çeşidi olarak günümüzde giderek artan bir hızla kullanılmaktadır.

Turizm sektöründe dijital pazarlamanın önemi; reklam verenlerin başka bir ifadeyle dijital pazarlama yöntemini tercih eden otellerin, üye sayıları milyonları bulan farklı dijital mecralarda sadece hedef kitlelerine tanıtımlarını yapabilmesi, çeşitli kampanyalarını ve etkinliklerini en hızlı şekilde duyurabilmesi, reklamların ne kadar kişiye ulaştığını ve bu kişilerden yüzde kaçının tanıtılan ürün/hizmetle ilgilendiğinin ölçümlenebilmesi ve her şeyden önemlisi rezervasyonlarında artışa sebep olmasıdır. Bu kapsamda turizm sektöründe dijital pazarlamanın önemi; bir otel için onun, adını, hizmetlerini, kampanyalarını potansiyel müşterilerine kolayca ve çok fazla bütçe ayırmadan duyurabilme şansına kavuşmasında da açıkça görülmektedir. Bu tanıtım sayesinde ise rezervasyonların ve müşterilerin artması kaçınılmazdır.


Turizm sektöründe dijital pazarlamanın öneminin en çok gözlemlendiği çalışmalar:

1. Web Sitesi Tasarımı ve Yazılımı 

2. Sosyal Medya Reklamları (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, LinkedIn, diğer.)
3. Arama Motoru Reklamları (Google, Yandex, Bing)
4. E-Mail Marketing
5. SEO Çalışmaları
6. Video Reklamları


Turizm sektöründe dijital pazarlamanın öneminin en çok gözlemlendiği bu çalışmalar ifade edilecek olursa; sosyal medya reklamları, Facebook, Instagram vb. sosyal medya platformlarında otellerin bir hesap açarak bu hesapları üzerinden yürüttükleri tanıtım faaliyetleridir. Video reklamları da bu kapsamda yürütülen çalışmalara dâhildir. Arama motoru reklamları; başta dünyada en çok kullanılan arama motoru Google olmak üzere diğer arama motorlarında yapılan aramalar ile tanıtımların eşleşmesi amacıyla yürütülen faaliyetlerdir. Bu faaliyetler; reklamların yalnızca ilgili konuda arama yapan kişilere gösterilmesini sağlar. Web sitesi tasarımı ve yazılımı ise dijital pazarlama sürecinin en temelinde alınması gereken hizmeti ifade etmektedir. İşletmenizi anlatan sayfalardan oluşan bir web siteniz yoksa diğer çalışmaların yapılması akıntıya karşı kürek çekmekten başka bir şey değildir. SEO, web sitelerinin arama motorlarında yapılan aramalar sonrası çıkan sonuçlarda ilk sayfada özellikle ilk sıralarda yer alması amacıyla yapılan çalışmaları ifade eder. e-Mail marketing, mevcut ve potansiyel müşterilerin (izin alınmak suretiyle) e-posta adreslerine gönderilen reklamlardır.

Turizm sektöründe sizi zirveye çıkartacak birçok hizmetimiz mevcut; sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarım ve kodlama, marka çalışmaları, içerik pazarlama, satış araçları tasarımı ve üretimi, arama motoru optimizasyonu (SEO), kurumsal video üretimi, e-mail pazarlama, webinar yönetimi, online reklamlar. Doğru bir pazarlama stratejisi ile hedef kitlenizi büyütmeniz ve turizm sektöründe bir marka haline gelmeniz hayal değil! 

İşiniz ve ürününüz ne olursa olsun bu çağda her işletmenin ve markanın bir dijital pazarlama planına ihtiyacı var! Siz de işletmeniz ve hedef kitlenize özel oluşturulmuş bir dijital pazarlama planlaması edinin. İletişime geçin! Bütçenize özel oluşturulmuş bir planlama için sizi ziyaret edelim.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

SOSYAL MEDYANIN 2020 GÜNCELLEME RAPORU

2020'yi ardımızda bıraktık ama sosyal medya güncellemeleri bizimle beraber 2021'e kadar geldi. 2020'de gerçekleşen sosyal medya güncellemelerini blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hemen İncele

Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Z Takımı olarak "Dijital Pazarlamayı Kullanarak Marka Bilinirliğinizi Nasıl Arttırırsınız?" sorusunu sizler için yanıtladık.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×