EN

Google Reklamları ile İlgilenen Herkesin Bilmesi Gereken 15 Terim

Herkese merhaba, bugün Google Ads eski adıyla Google Adwords ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken 15 terimden bahsedeceğim, bu biraz başlangıç seviyesindekiler için hazırlanmış bir videodur.

İlk olarak bilmemiz gereken şeylerden birisi kısaltmalardan başlayacağım CTR. Click Through Rate  yani Türkçesi Tıklama Oranı, TO diye geçer Türkçede.  Bu tıklama oranı nedir? Örneğin reklamınız yüz defa gösterildi Google Ads'te  5 defa tıklanırsa eğer bu reklama tıklama oranınız yani CTR'niz %5'tir.

İkincisi CPA, Cost Per Acquisition,  edinme başına maliyet. Edinmeyi anlamak için öncelikle tabii dönüşümü bilmek lazım, dönüşüm Conversion olarak geçer, bunu da arada anlatayım.  Dönüşüm demek; web sitenize gelen bir kişinin yapmasını istediğiniz bir faaliyeti yapmasıdır, örneğin bir formül doldurması olabilir, sizi telefonla araması olabilir, bunları şimdi değer atarsınız, bu eylem gerçekleşirse eğer bu bir dönüşüm olarak sayılır.  Cost Per Acquisition, edinme başına maliyettir.

Cost Per Click, tıklama başına maliyettir. Reklamımız az önce dediğimiz gibi yüz defa gösterildi siz yüz defa gösterim için para ödemezsiniz bu modelde 5 defa tıklandıysa bu tıklanmalar için  bir ödeme yaparsanız her tıklama için ödeyeceğiniz rakam da  CPC yani Cost Per Click olarak geçer CPM, Cost Per Mille  bin gösterim başına maliyet diye Türkçeye çevriliyor.  Reklamınız burada kaç defa tıklanırsa tıklansın hiç fark etmez, her bin gösterimde Google Ads sizden belirli bir rakam alır, bu da her bin gösterim için ödeyeceğiniz  rakama tekabül eder.

Bunun haricinde bilmemiz gereken; Bounce Rate. Bu çoğu zaman karıştırılıyor. Yeni başlayanlar karıştırıyor Türkçe'ye çünkü hemen çıkma oranı diye tercüme edilmiş aslında hemen çıkma oranı değil, hiçbir faaliyette bulunmadan çıkma oranı diye çevirsek daha doğru olabilir. Web sitenize gelen bir ziyaretçi  başka hiçbir linke, butona tıklamazsa, hiçbir aksiyon almazsa sayfaya girdi, başka hiçbir şey yapmadı ve çıktı o zaman bu bir Bounce Rate olarak sayılıyor, Bounce Rate'in yüksek olması kötü bir şey, yüzde üzerinden değerlendirilir, Bounce Rate'iniz ne kadar düşükse demek ki bu siteye gelenler bu sitede aradığı şeyi buluyor diye değerlendiriyor  Google Ads bunu. Bu yüzden Bounce Rate'imizi hemen çıkma oranını düşürmek de önemli, bilmemiz gereken en önemli şeylerden birisi Keyword, anahtar kelimeler. Biz reklam verirken Google Ads'e  bazı anahtar kelimeler seçiyoruz.  Örneğin; biz kendi şirketimiz için örnek verelim, dijital pazarlama. Dijital pazarlama anahtar kelimesini arayan veya bununla alakalı  aramalar yapan kişilere benim reklamımı göster diyoruz, bunlar bizim seçmiş olduğumuz ve anahtar kelimelerdir. Bunu Search Query ile yani arama sorguları ile karıştırmamak lazım. Bu arada Search Query'i de anlatayım.

Search Query dediğimiz şey;  herhangi bir kullanıcının Google Toollara ya da Bing de olabilir bu, bir arama motoruna  yazmış olduğu şeylerdir.  Buraya yazdıkları sizin anahtar kelimelerinizle ne kadar eşleşiyorsa  Google'ın sizin reklamımızı gösterme olasılığı o kadar daha fazladır.  Bunu da zaten Google  reklam alaka düzeyi diye bir metriği var bununla ölçüyor, o yüzden Search Query ile Keywordleri olabildiğince birbiriyle eşleşen şekilde tutturmamız gerekiyor.

Bir diğer bilmemiz gereken  terim de şu, Long Tail Keywords. Bunun Türkçesi uzun kuyruk anahtar kelime diye geçer  yani arama hacmi yüksek olmayan, az aranan ancak rekabetin az olduğu anahtar kelimelere tekabül eder. Bu anahtar kelimeleri eğer doğru şekilde strateji yaparsanız, bu anahtar kelimelerden de yine çok sayıda trafik çekersiniz ve rekabet az olduğu için de maliyeti size daha düşük olacaktır ve tıklanma oranı da daha yüksek olacaktır.

Bir diğer bilmemiz gereken şey, Landing Page. Aslında Landing Page denilen şey, bir kullanıcının herhangi bir web sitesinde ilk ziyaret ettiği sayfadır.  Bunu Google Ads ile ilişkilendirdiğiniz zaman;  sizin reklamınıza tıklayan kişi, hangi sayfaya gidiyorsa web sitenizde sizin Landing sayfanız odur. Organik trafik bu websitenize gelen  Google'a birisi bir anahtar kelime ile bir arama sorgusu yaptı bu sorguda reklamlara tıklamayıp da reklamın altındaki doğal sıralamadaki linklere tıklarsa bu organik trafik olarak sayılıyor. Bunu da Google Analytics içerisinden takip edebilirsiniz, bu biraz SEO ile alakalı bir terim.

Title Tag ve Meta Description; Title Tag dediği aslında bu biraz Google Ads ile de nasıl ilişkilendireceğiz bilmiyorum ama şöyle söyleyebiliriz, bir arama yaptınız orada aramanın sonucunda böyle bir mavi yazan bir satır vardır o satır Title Tag. Bu ne kadar alakalıysa ve içerisinde seçmiş olduğunuz anahtar kelimeler ne kadar çok geçiyorsa,  kullanıcıların tıklama ihtimali o kadar yüksektir.

Meta description ise  bizim web sitemizde yazdığımız o sayfanın  ne olduğunu Google'a anlatmış olduğumuz bir  tanım.  Bu Google Ads'e şöyle çevrilebilir aslında, Google Ads'deki karşılığı bunun biz buraya kendimiz manuel olarak giriş yaptığımız için  orada reklamınızın altındaki açıklama kısmıdır. Bu aslında tam olarak Meta Description olarak geçmez ama bu şekilde ifade edebiliriz, anlaşılabilir.  Title Tag dendiği zaman,  o Google arama sonuçlarındaki yazan mavi satırı anlamamız lazım.  Meta Description dendiği zaman ise altında yazan açıklama kısmını anlamamız gerekiyor. Google Ads'e çevirdiğiniz zaman da benzer bir mantıkla ilerleyebiliriz.

SERP; Search Engine Result Page. Yani;  örneğin dijital pazarlama örneğinden devam edelim.  Dijital pazarlama yazan birisinin  ilk gördüğü sayfa, bir arama sorgusunun sonuç sayfasıdır.  Bu result page yani sonuç sayfasıdır.  Bu gördüğü sayfalara da SERP denilir.

Ranking;  sıralama.  Bu bizim reklam sıralamamız da olabilir, reklam sıralamamızın nasıl, neye göre belirlendiğini ilerleyen videolarımda anlatacağım. Bazen birinci sırada çıkarız, bazen beşinci sırada, bazen sayfanın altında çıkarız.  Bu bizim sıralamamızı anlamamız lazım Ranking denildiği zaman.

Conversion'u zaten anlatmıştım, o da bir dönüşüm demek.  Kısacası Google Ads'teki bilmemiz gereken 15 başlıca terim bunlar, tabi bunlar başlangıç seviyesi terimleri.  İlerleyen videolarda daha detaylı olarak bu konuları işleyeceğiz.  Eğer videomuzu beğendiyseniz lütfen beğen tuşuna basın ya da paylaşın, çok teşekkür ederim.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

Daha Fazla Satış Nasıl Yapılır?

Eğer satışlarınızda problem yaşıyorsanız bunun iki kök nedeni vardır. Ya yeterince satış fırsatı üretemiyorsunuzdur ya da satış sürecini iyi yönetemiyorsunuzdur.

Hemen İncele

Pazarlama Faaliyetlerinizi Neden Outsource Etmelisiniz?

İşletme sahibi olmak oldukça zor. İşin içine pazarlamayı da kattığınızda her şey kolaylıkla çığırından çıkabilir. Henüz böyle hissetmiyor olabilirsiniz ama bir süre sonra hissetmeye başlayacaksınız.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×