EN

Web Sitesi Tasarımında Bu 5 Hatayı Sakın Yapmayın!

Herkese merhabalar.

Web sitesi tasarımı karmaşık ve zorlu bir süreci ifade etmektedir.

Bu videomuzda size bu konuda yardımcı olabilmek için, web sitesinin tasarımı için hem rehber olarak hem de etkileşimli bir taslak olarak kullanabileceğiniz kaçınmanız gereken hatalar adıyla bir kontrol listesi oluşturduk.

Bu videomuzda Yeni Bir Web Sitesi Tasarlarken Uzak Durulması Gereken 5 Hata'dan bahsedeceğiz.

1) Tüm Bilgilere Anasayfada Yer Vermek

Bu hatalardan birincisi, tüm bilgilere anasayfada yer vermek.

Genellikle müşterilerimizin en çok yaptığı hatalar; anasayfamız uzun olsun, yapılan bütün iş tek seferde gözüksün, müşterilerimiz memnun olsun.

Fakat bu bir web sitesi tasarımı yapılırken aslında tamamen yanlış olan bir algıdır, öncelikli olarak kullanıcıların anasayfada durduğu  bariz bir şekilde bellidir yani en çok kullanıcıların zaman harcadığı alan anasayfadır. Ana sayfayı uzun uzadıya aşağıya doğru sonu gelmeyecek bir şekilde yapmak doğru değildir. Ana sayfada öncelikli olarak kullanıcıları yönlendirici, bilgilendirici ve firma hakkında çok fazla detaya girmeden ufak bilgilendirme yaparak alt sayfalara yönlendirmektir.

Öncelikli olarak yapacağınız web sitesinde düzgün bir slider kullanmalı, alt kısımlara girdikçe firma hakkında biraz bilgi vermeli ve yine bir iletişim formu ile konuyu çok uzatmadan bitirmelisiniz.

2) Gereksiz Efekt Kullanımı

İkinci hatamız; kullanılan gereksiz efektler.

Öncelikli olarak bu efekt olayı artık günümüzde  pek kalmadı önceleri çok kullanılıyordu yani web sitesi aşağıya doğru scroll ederken sağdan soldan gelen görseller, aşağıya doğru inerken yazıların tek tek gelmesi vesaire konuları sitenizin daha dinamik bir yapıya sahip olduğunu gösteriyormuş gibi oluyordu aslında fakat arka tarafta baktığınızda sitenin hem yavaş çalışmasına hem de bilgilerin okunmasına biraz zaman harcadığı için tek tek geldiği için okunurluğun azalmasına neden oluyordu, bu yüzden web siteleri hazırlanırken gereksiz efektlerden uzak durmamız gerekmektedir.

3) Sürekli Açılan Pop-Uplar

Üçüncüsü; sürekli açılan pop-uplar. 

Tam kullanıcımız anasayfada bir şeye odaklanmış, bir şeyi okuyor, belki işine yarayan bir bilgiye ulaşacak, tam o sırada açılan bir tane pop-up,  işte falanca ürünümüz hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?

Şimdi genellikle pop-uplar bilgilendiricidir, kullanıcılar konusunda yönlendirici olur, detay verme konusunda etkilidir. Bu bir nebze doğrudur fakat bu pop-upların kullanım alanları da önemlidir. Anasayfada birden fazla pop-up vermek, hele ki kullanıcıların odak noktası olan bir alanda pop-up vermek aslında doğru bir kullanım değil, tamamen yanlış bir kullanımdır .

4) Sonu Gelmeyen Footer Tasarımları

Dördüncüsü; sona gelmeyen footer tasarımları. 

Tam web sitemiz bitti diyoruz artık alt sayfalara kullanıcımız geçecek diyoruz, footer tasarımımız bize engel oluyor çünkü bitmiyor.

Haddinden fazla gereksiz footerlar  hem gözü yorar, hem sitenizin uzun olmasını sağlar, hem de tasarım aşamasında ve kod aşamasında yazılım ve tasarım ekibi yorar.

Genellikle footerlarda web sitesini kullanılan bütün linkleri vermek alışılagelmiş bir tasarımdır. 

Fakat yeni trendlerde daha sade footerlar, ufak bir web sitesi haritası, yan tarafta varsa bir iletişim bilgileri, onun altında bir arama butonu veya bir tane iletişim formu koymak şu anki güncel trendlere hem uygun, hem de daha makul bir tasarım  olacaktır.

5) Karmaşık Sliderlar

Beşincisi ve son maddemiz ise karmaşık sliderlar.

Web sitemizde kullandığımız sliderlar amacına hizmet etmelidir.

Bir sliderın amacı kullanıcıyı ilk 5 saniyede çekmek, eğer bir ürün sitesi ise ürünü sattırmak eğer bir hizmet sitesi isek hizmet hakkında bilgi vermek ve detaya yönlendirmektir.

Bu yüzden olması gereken slider tasarımı; yan tarafta güzel bir motto ile güzel bir açıklamayla girilmesi, bir tarafında da bir görsel desteklenmesi ve muhakkak bir Call To Action butonuyla detaylarına yönlendirmesidir yani yapılan tasarımlardaki en büyük hata tamamen full screen bir slider vermek, hatta bunun daha ilerisine giderek bir video vermek, hatta ve hatta biraz daha ilerisine giderek hem video hem de efektli tasarımlar kullanmaktır. Bunlara hiç gerek yok, yapmanız gereken şey sol tarafta düzgün bir tipografi ile bir motto belirlemek, sağ tarafta güzel bir görselle bunu desteklemek ve mottomuzun hemen alt tarafında da detaylı  bilgi için tıklayınız diyerek bir Call To Action butonu koymak.

Web site tasarımı konusunda en sık yapılan hatalar bu şekildedir. Bu 5 hatadan uzak durarak web sitesi tasarımını tamamladığınız takdirde web sitenize gelen organik trafiğinizde sizin bile şaşıracağınız ölçüde bir artış olacaktır. Bunlar dışında ek olarak sizlerin de karşılaştığı tasarımda kullanılan her türlü hatayı bizimle paylaşabilirsiniz. İlerleyen bloglarımızda sizlerin de faydalandığınız ipuçlarına yer vermekten büyük mutluluk duyarız. Unutmayın herkes bir web sitesine sahip olabilir ancak bazıları fark yaratır. Sitenizin tasarımının ve içeriğinin daha etkili ve güçlü olmasını, marka hedefleriniz doğrultusunda sizi başarıya daha hızlı taşımasını isterseniz ekibimize ulaşın. Size özel sunduğumuz çözümlerle sektörünüze daha güçlü bir merhaba deyin.

Marka Çalışmaları, İçerik Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Online Reklamlar (SEM), Influencer Marketing (Fenomen Pazarlaması), Sosyal Medya Yönetimi, Web Sitesi Tasarım Ve Kodlaması, Kurumsal Video Üretimi, E-Mail Pazarlama, Webinar Yönetimi, Satış Araçları Tasarımı ve Üretimi konuları başta olmak üzere hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

Daha Fazla Satış Nasıl Yapılır?

Eğer satışlarınızda problem yaşıyorsanız bunun iki kök nedeni vardır. Ya yeterince satış fırsatı üretemiyorsunuzdur ya da satış sürecini iyi yönetemiyorsunuzdur.

Hemen İncele

Pazarlama Faaliyetlerinizi Neden Outsource Etmelisiniz?

İşletme sahibi olmak oldukça zor. İşin içine pazarlamayı da kattığınızda her şey kolaylıkla çığırından çıkabilir. Henüz böyle hissetmiyor olabilirsiniz ama bir süre sonra hissetmeye başlayacaksınız.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×